Strona główna > Serwerowo > PROFTPD – instalacja i konfiguracja serwera FTP cz. 1

PROFTPD – instalacja i konfiguracja serwera FTP cz. 1

Witam,

Dzisiaj co z zupełnie innej beczki, postaram się przedstawić w dość jasny sposób instalację i konfigurację serwera FTP.

Instalację serwera przeprowadzę na systemie Ubuntu Server 8.10, a platformą programową będzie PROFTPD.

W takim razie po krótkim wstępie przejdę do konkretów. Aby zainstalować serwer ftp należy wydać w konsoli następujące polecenie:

sudo apt-get install proftpd

PROFTPD - instalacja wybór trybu działania serwera

PROFTPD - instalacja wybór trybu działania serwera

Rysunek 1

Następnie wybieramy opcję domyślną widoczną na rys. 1 . I już możemy się cieszyć gotowym serwerem FTP, ale mimo wszystko wypadało, by ten serwer w jakiś świadomy sposób skonfigurować.

W takim razie zacznę od początku.

Opcja

ServerName „Nazwa” – tutaj można niejako wpisać co się podoba, jest to nazwa jaką widać po podłączeniu się do serwera FTP za pomocą klienta konsolowego.

ServerType standalone – jest to tryb pracy serwera (była dostępna w oknie konfiguracyjnym na koniec instalacji rys. 1), inną opcją jest inetd.

DeferWelcome  off – decyduje o tym, czy komunikat powitalny ma być wyświetlany przed zalogowaniem, inną dostępną opcją jest on.

TimeoutNoTransfer 600 – jest co czas mierzony w sekundach, po którym to połączenie zostanie zakończone, jeżeli nie będzie żadnego transferu danych, w tym listowanie katalogów itp.

TimeoutStalled 600 – maksymalna ilość czasu mierzona w sekundach przez jakie będzie istniało połączenie bez transferu danych (aczkolwiek działa dziwnie).

TimeoutIdle 1200 – maksymalny czas bezczynności po jakim zostanie zakończone połączenie bez żadnej aktywności od strony klienta. Zero powoduje, że połączenie będzie mogło istnieć w nieskończoność.

DisplayLogin /do/pliku – tutaj możemy podać ścieżkę do pliku, w którym znajduje się powitalny tekst.

DisplayChdir /do/pliku – tutaj podajemy ścieżkę do pliku, w którym są zdefiniowane informacje, które będą wyświetlane po każdorazowej zmianie katalogu. Istnieje dość spora ilość zmienny jakich można użyć w tym poleceniu. Pełna lista znajduje się tutaj.

DefaultRoot /do/folderu – opcja ta określa domyślną lokalizację dla użytkowników FTP, oczywiście ~ przekieruje każdego użytkownika do jego katalogu domowego.

MaxInstances 30 – jest to maksymalna liczba liczba równoczesnych połączeń do serwera. Zapobiega w pewien sposób atakom DoS. Jeżeli przewidujemy, że może z naszego serwera korzystać więcej osób na raz można tą wartość zwiększyć.

Jak na pierwszą część to na razie wystarczy, być może coś jeszcze w niej zmienię lub dopiszę. Jeśli coś jest nie jasne lub coś zostało błędnie opisane proszę umieścić to w komentarzu!

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: