Strona główna > Skrypty > Pisanie skryptów w BASH – wstęp

Pisanie skryptów w BASH – wstęp

Ta część cyklu poświęconemu pisaniu skryptów w systemie Linux będzie najmniej techniczna spośród całego cyklu. Zdecydowałem się postąpić tak, aby pokazać, że na początku pisania skryptów czy programowania nie zwraca się uwagi na pozornie błahe rzeczy, które tak naprawdę są bardzo istotne.

1. Planowanie

Zaczniemy od początku. Chcemy napisać sobie skrypt, który będzie realizował jakieś żmudne zadanie. Na początek warto by było się zastanowić co tak naprawdę ten skrypt ma robić, jakie zadania będzie realizował, czy skrypt będzie np. zapisywał jakieś dane do swoich logów, czy też warto będzie oprzeć interfejs skryptu o okna dialogowe. Dlaczego to jest ważne? Ponieważ pozwala na uporządkowanie naszej pracy, pozwala ponadto określić wstępną funkcjonalność skryptu, daje nam możliwość weryfikacji efektu końcowego w porównaniu z początkowymi założeniami. Ponadto przy bardziej rozbudowanych skryptach umożliwia zaplanowanie pracy i zamiast zastanawiania się co tu dalej zrobić, możemy sobie łatwo realizować kolejne podpunkty. Najprościej można takie zadanie wykonać zapisując sobie odpowiednie informacje w pliku tekstowym, aczkolwiek przy dużo bardziej skomplikowanych skryptach mogą się przydać diagramy UML.

2. Tworzymy skrypt

Jak już utworzymy sobie plik, w którym będziemy zapisywali poszczególne instrukcje naszego skryptu to warto pamiętać o nadaniu uprawnień do wykonywania pliku.

3. Piszemy komentarze

Z kolei tworząc skrypt należy pamiętać o tworzeniu komentarzy!!! To nie boli, a jak będziemy kiedyś chcieli zajrzeć do skryptu, aby coś poprawić, coś dopisać, będzie nam łatwiej to wykonać. No dobrze, ale co pisać w tych komentarzach? Na pewno nie będziemy opisywać działania poszczególnych funkcji czy instrukcji, ale ich cel.

Te wszystkie opisane rzeczy na początku wydają się nieistotne, ale później jak sami zobaczycie znacznie ułatwią wam życie.

W następnej części będzie zdecydowanie mniej gadania, a więcej informacji praktycznych.  Nauczymy się w niej jak utworzyć skrypt, co zrobić aby plik był wykonywany przez konsolę oraz jak tworzyć komentarze.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: