Strona główna > Konsola, Skrypty > Pisanie skryptów w BASH – część 1 – podstawy

Pisanie skryptów w BASH – część 1 – podstawy

Skoro mały wstęp do pisania skryptów w BASH mamy już za sobą przejdźmy teraz do nieco mniej przyziemnych rzeczy i zajmijmy się już elementami, które to znajdą się właśnie w naszych skryptach. Warto wspomnieć w ramach wstępu, że w skryptach oprócz np. elementów sterujących używa się poleceń konsolowych.

1. Tworzymy plik

Zacznijmy zatem od początku. Trzeba najpierw utworzyć plik, w którym będą zawarte nasze instrukcje, można tego dokonać przy pomocy polecenia touch lub przy pomocy edytora tekstowego takiego jak mcedit.

Jak już mamy utworzony plik do którego będzie „wędrowała” zawartość skryptu należy jeszcze zmienić jego uprawnienia. Domyślnie nie będziemy mogli uruchomić skryptu korzystając z ścieżki względnej czy też bezwzględnej. Taką operację wykonujemy za pomocą polecenia chmod (nadajemy uprawnienia takie jak dla pliku wykonywalnego). Oczywiście procedura ta nie jest konieczna, ponieważ skrypt możemy uruchomić w następujący sposób:

bash nasz_skrypt 

Teraz otwórzmy nasz plik za pomocą dowolnego edytora. Jeżeli będziemy się decydowali na zmianę uprawnień to w naszym pliku w pierwszej linijce powinniśmy dopisać następujący wiersz:

#!/bin/bash 

Pozwoli to powłoce na stwierdzenie, że skrypt zostanie wykonany w powłoce BASH. Możemy tam również zamiast BASH wpisać nazwę innej powłoki (o ile jest ona zainstalowana w systemie), tylko musicie się liczyć z tym, że pewne elementy zawarte w tych wpisach poświęconych BASH nie będą działać poprawnie. Jeżeli nie dokonamy takiego wpisu to skrypt zostanie zinterpretowany przez aktualną powłokę i tak ja wspominałem wcześniej wynik może nie być zadowalający.

2. Komentarze

Komentarze jak już wspominałem w pierwszej części są dość istotnym elementem pisania skryptów. Umieszcza się je w prosty sposób, za pomocą znaku # na początku linii. Linie oznaczone takim znakiem nie będą interpretowane przez powłokę, a wygląda to tak:

#Teraz ta linia jest komentarzem! 

3. Nasz pierwszy komunikat!

Skoro jesteśmy już na tym etapie, to teraz dodając jedną linijkę będziemy mogli otrzymać może trochę bezużyteczny, ale za to nasz pierwszy działający skrypt (gdzie działanie jest widoczne). Do tego celu wykorzystamy polecenie echo, które to wypisuje na ekranie komputera zadany tekst lub zawartość zmiennych. Do tego celu można również użyć innych poleceń, ale na razie pozostaniemy przy tym.

echo "Witaj Świecie!" 

Efektem wykonania tego skryptu (po uprzednim zapisaniu naszej pracy) będzie napis zawarty w cudzysłowu.

4. Zobaczmy całość

Teraz zaprezentuję całość skryptu:

#!/bin/bash 
#Skrypt ma na celu wypisanie zadanego w jego treści komunikatu
echo "Witaj Świecie!"

Powyższy listing można przekopiować do swojego pliku i wykonać.

Na dzisiaj to byłoby wszystko. W następnej części będziemy zapoznawać się ze zmiennymi. Mam nadzieje, że sobie przećwiczycie elementy jakie zostały tutaj zawarte.

Zachęcam do pisania komentarzy oraz do przeczytania podręcznika systemowego (man bash, info bash).

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: