Strona główna > Konsola, Polecenia > Wyświetlamy zalogowanych użytkowników – who

Wyświetlamy zalogowanych użytkowników – who

Nie raz zachodzi potrzeba sprawdzenia zalogowanych użytkowników w systemie. Czasami wynika to z czystej ciekawości, a czasami możemy chcieć sprawdzić, czy nikt nie autoryzowany nie zalogował się do naszego systemu (próby dostania się do systemu można wyśledzić w logach, ale to nie jest tematem dzisiejszego wpisu).

Dlatego warto poznać polecenie who. Polecenie who podobnie jak inne polecenia w systemie Linuks posiada całkiem sporo opcji, które dość mocno rozszerzają możliwości tego polecenia, my jednak skupimy się na opcjach jakie są zgodne z tematem wpisu.

Po wydaniu samego polecenia who otrzymamy następujący wynik, który będzie się nieznacznie różnić od wyników jakie ja otrzymałem:

Wynik polecenia whoJak widać w systemie jest zalogowanych dwóch użytkowników: test oraz sylwek. Użytkownik sylwek występuje dwa razy, ponieważ jest również zalogowany w środowisku graficznym. Polecenie who z parametrem -a wyświetli nam zdecydowanie więcej pozycji, ponieważ zostaną tam dołączone również informacje ze wszystkich terminali, niezależnie od tego, czy jest ktoś na dany terminal zalogowany czy nie.

Polecenie who -aPojawiło się nam słowo LOGIN, które oznacza to, że terminal jest gotowy do logowania się użytkownika. Innym ciekawym parametrem jest parametr -q, który umożliwia zliczenie zalogowanych użytkowników w systemie.

Ostatnim parametrem o jakim warto wspomnieć jest parametr -T, który to wyświetla znak + lub – w zależności od tego czy użytkownik może odbierać i wysyłać wiadomości tekstowe przez konsolę (polecenie write).

Jeżeli ktoś jest ciekawy innych opcji dostępnych przy korzystaniu z polecenia who to zachęcam do przeczytania podręcznika man lub info (man who, man info).

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: